NRD Начало
Четвъртък, 26 Декември 2024
Начало Цветни аспекти Иван Вазов предсказва бляскавото бъдеще на цигуларката Недялка Симеонова, разказва историкът Милен Вълчев
2802
Цветни аспекти

Иван Вазов предсказва бляскавото бъдеще на цигуларката Недялка Симеонова, разказва историкът Милен Вълчев

Днес се навършват 123 години от рождението на виртуозната цигуларка от Хасково, прославила България по света - проф. Недялка Симеонова (1901-1959).  Личният й живот е низ от обрати и тъжни стечения на обстоятелства въпреки бляскавата професионална кариера още от младостта й, припомни историкът от Регионалния исторически музей на Хасково Милен Вълчев. Недялка Симеонова умира в нищета в клиника в Париж сама в последните си дни

| 02 Декември 2024, 16:13 ч.
Иван Вазов предсказва бляскавото бъдеще на цигуларката Недялка Симеонова, разказва историкът Милен Вълчев
Иван Вазов предсказва бляскавото бъдеще на цигуларката Недялка Симеонова, разказва историкът Милен Вълчев
Снимка © БТА

Днес се навършват 123 години от рождението на виртуозната цигуларка от Хасково, прославила България по света - проф. Недялка Симеонова (1901-1959). 

Четирима артисти представят творбите си в павилиона на Венеция на Венецианското биенале на изкуствата тази година. Като град домакин на престижния форум, Венеция има свой отделен павилион за показване на изкуство в рамките на биеналето. Тази година със свои творби в него се представят  Сафет Зек, Пиетро Руфо, Виторио Марела и Франко Арминио.

ИДЕЯТА

По думите на организаторите Венецианският павилион има за цел да изследва състояние, което не е географско, не e езиково, не e социално, а емоционално, в търсене на себе си и неговата сантиментална пълнота.

„Да си у дома несъмнено е чувство, свързано с едно или няколко места, където се чувстваш свободен да бъдеш себе си. Проектът избира езиците на поезията и живописта, в които посетителите могат да се потопят: както в реалния живот, всеки детайл има своя собствена причина. Навлизането в из

С премиера на спектакъла “Масло от кипарис”, който за първи път се представя на театрална сцена, Драматичен театър „Гео Милев“ открива новия си творчески сезон. Това става ясно от програмата с предстоящи събития, представена от културната институция.

Постановката ще бъде представена пред публика утре, 10 октомври, на сцената на Културен център „Стара Загора“.

Автор и режисьор на спектакъла е Орлин Дяков.

„Ще разкажем една история за това, че не трябва да забравяме мечтите си, че голямата, истинска и единствена любов е някъде там, зад ъгъла, и не се интересува от годините, от мястото и от миналото. Ще я разкажат един полицай, който е искал да стане балетист, една счетоводителка, която е мечтала за големите оперни сцени, един мъж, който най-накрая среща любовта, едно момче, което вместо лекар е станало търговец, една жена

В Деня на Стара Загора - 5 октомври, по традиция, за тридесет и втори път ще бъде представена изложба „Есенен салон“, което се организира от представителството на Съюза на българските художници (СБХ) - клон Стара Загора с подкрепата на община Стара Загора. Това става ясно от афиша с предстоящи събития по повод празника, публикуван на официалната страница на местната администрация.

Експозицията ще бъде открита в изложбена зала „Лубор Байер“. В нея ще бъдат представени 39 автори с 53 творби.

Всяка година жури, излъчено от СБХ, номинира отличилите се и присъжда Голямата награда на Есенния салон, която е пластиката „Тракийски конник“ на старозагорския скулптор Александър Козаров. Тази година е учредено и ново отличие - награда на СБХ, изразена в парична премия.

Експозицията може да бъде разгледана до 25 октомври.

Припомня

Лапидариумът в центъра на град Добрич бе изпълнен с ритмите на третото издание на “Добрич джаз фест”. Публиката имаше възможност да чуе изпълненията на музикантите Мирослав Турийски (пиано), Преслав Пеев (саксофон), Николай Карагеоргиев (китара) и Кирил Илчев (барабани).

Саксофонистът Преслав Пеев, който е родом от Добрич и част от групата “Керана и космонавтите”, изсвири авторски парчета от втория си самостоятелен албум. Той представи произведението Flip-Flop, а пианистът Мирослав Турийски завърши концерта с “My Blues”.

“Този проект, който вече трета година се изпълнява, е за нашите гости на града, нарочно го правим точно навън, на това място, за да може да съберем една публика, която знае защо идва. Тя няма да е хваната от главната улица, или от парка. Това ще бъде публика, която иска да дойде тук, но пък ще бъде с допир до муз

Трима българи са част от третото издание на биеналето за съвременно занаятчийско изкуство „Хомо фабер“. То продължава от 1 до 30 септември в пространствата на фондация „Джорджо Чини“ на остров Сан Джорджо Маджоре във Венеция, разказват от българския екип.

Сред подбраните произведения са творби на съвременния бижутер Димитър Станков и на майстора на кукерски маски Людмил Йорданов. Наред с тях студентката по интериорен дизайн Яна Ценов е сред избраните с конкурс млади екскурзоводи на изложбите, които запознават посетителите с историята на творбите и техните автори.

Темата „Пътешествието на живота“ кани посетителите да изследват основната роля на ръчно изработените предмети в ежедневието. То включва 10

Личният й живот е низ от обрати и тъжни стечения на обстоятелства въпреки бляскавата професионална кариера още от младостта й, припомни историкът от Регионалния исторически музей на Хасково Милен Вълчев.

Недялка Симеонова умира в нищета в клиника в Париж сама в последните си дни. В родния й град обаче и до днес споменът за нея и постиженията й на музикалните сцени на няколко континента се пази жив, добави историкът.

В памет на професор Симеонова Община Хасково вече 49 години ежегодно провежда музикални дни на нейно име, част от които е и Международният конкурс за млади цигулари.

За да увековечат спомена за виртуозния музикант, каквато е била Недялка Симеонова, след големия ремонт и отварянето отново на една от емблематичните архитектурно-исторически сгради в града - Кирковото училище, от Регионалния исторически музей в Хасково подредиха специален кът с нейни вещи. Там е и една от цигулките, с които тя е свирила и нейна рокля.

Част от фонда на музея са и писма, изпратени до семейството й в България, малко преди Недялка Симеонова да напусне земния си път. Сред експонатите е и куфарът, с който цигуларката е пътувала в Европа и Америка, чиито сцени е покорила. Той е дарен с няколко албума със снимки и други предмети през лятото на 2020 година на музея в родния й град от внука й Филип Симеонов, припомни Милен Вълчев.

Китаристът Ангел Демирев представя „По пътя на китарата“ на 6 ноември в първо студио на БНР, съобщават от радиото.

На сцената ще бъдат Петър Миланов – на акустична китара, и Христо Минчев – контрабас. „В изследване на нови цветове и нюанси, тримата музиканти ще разкажат за различните лица на един от най-чувствените инструменти – китарата“, разказват от БНР.

По думите им пиесите в програмата носят различна темпераментност и показват богатата душевност на един от най-талантливите музиканти в България. Ще звучат авторски композиции на Демирев и интерпретации на мелодии от различни краища на света. 

Ангел Демирев е роден през 1987 г. в Стара Загора, в семейство на потомствени музиканти. Баща му Демир Дингилов е еди

На платформата за краткосрочно отдаване под наем „Еърбиенби“ (Airbnb) се появи обявява за състезание в гладиаторски игри, съобщи АНСА. Тя бе пусната от Луций (главният герой от филма „Гладиатор 2“) и ще се състои на 27 ноември в Колизеума в Рим.

Обявата започва така: „Аве! И така, искате ли да влезете в ролята на гладиатор? Ако вярвате, че притежавате нужната смелост, нека да отворим вратите на легендарния Колизеум в Рим, за да изпитате границите на вашата сила и чест. Там, под тъмнината на нощта, ще определим кой е роден за победа и кой за поражение“.

Гладиаторското преживяване е безплатно и всеки който иска може да се тръгне по стъпките на Ръсел Кроу, който изигра през 2000 година генерал Максим Децим Меридий.

„Ще усетите прилива на адреналин, пясъка между пръстите си и тежестта на бронята си. Ще чуете отминалото ехо

Изложбата "Дух и природа", която е съвместен продукт на художничката Петра Шербанеску-Тънасе и отец Лука Севериан от Румъния, бе открита днес в Русенския исторически музей.

Експозицията включва близо 30 икони. Те са дело на отец Севериан. 

"Всяка творба не може да бъде създадена без да си духовно предразположен и освен това чрез молитва - през молитвата ти създаваш произведения, рисуваш. Защото всяка една икона - независимо дали е на Исус Христос, или на други светци, е прозорец към света. Защото ние, които сме божии служители и сме в църквата, носим и на разположение предоставяме тези икони и този дух на обществото, на общността", каза Лука Севериан.

В експозицията около 20 картини представя и художничката Петра Шербанеску-Тънасе. Тя използва релефна техника в творбите си, както и златни листа, които помагат да се пресъздадат по-добре всички цветови нюанс

Спектакълът „Оръжията и човекът“ под режисурата на Джон Малкович е покрил всички направени разходи за продукцията. Приходите от продадените билети, включително за предстоящите до края на месец януари 2025 г. представления, са в размер на 277 830 лева, информират от Народния театър (НТ). 

По думите им интересът към пиесата е голям, което води до заключението, че публиката вече даде своя отговор дали „Оръжията и човекът“ има или няма място в репертоара на театъра.

„Настоящата система на финансиране на културните институти, от която НТ не прави изключение, въпреки статута си на национален театър, предполага, че приходите от спектакъла определят доколко той е успешен театрален продукт. В случая с „Оръжията и човекът“ отбелязахме рекорден темп

Съпрузи, участващи в метафоричен боксов мач, са Яна Маринова и Петър Петров-Перо в постановката „Слънчева линия“ от Иван Вирипаев.

Премиерните представления са на 5 и 6 декември в „Червената къща“. Пиесата се поставя за първи път в България.

Актьорите са като на боксов ринг, разказа режисьорът на спектакъла Мартин Киселов. Той обясни, че в центъра на голямата зала в „Червената къща“ ще е издигната платформа, „буквално като ринг“, която ще е заобиколена от всички страни от публиката. Това, всъщност, ще е кухнята на двамата герои - Барбара и Вернер Солейлайн.

„Това е нещо, наистина, доста предизвикателно като изпълнение. Много е трудно чисто актьорски заради изместения център на внимание, постоянната смяна, липсата на каквато и да било четвърта стена, комуникацията с публиката, комуникацията с партньора и т.н.

Творческият път на цигуларката започва в съвсем ранна възраст, когато е на шест години. За първи път пред публика тя свири на сцената на местното читалище „Заря“. Този концерт се превръща в събитие, за което дълго се говори в Хасково. Още тогава започват да я наричат „детето чудо“ заради характера, който проява, макар и съвсем невръстна, и безусловното й изпълнение, за да стане един ден първата българска с концерт в Карнеги хол.

Две любопитни истории са като пророчески в нейния живот, допълва Милен Вълчев. Едната от тях е разказана от самата Недялка Симеонова и описана от първия биограф на цигуларката Живка Шамлиева в книгата „Изстрадани звуци“. При първия й концерт в София, когато е поканена да свири във Военния клуб, младата вече звезда, изпълнява „Мечтание“ от Шуман. След като и последните звуци от струните на цигулката й замлъкват и публиката избухва в бурни аплаузи, сред хората в залата става висок мъж с големи бели мустаци и сини очи, приближава се към момиченцето с цигулката, вдига го на ръце над главата си и казва пред всички да запомнят, че малките ръчички, затрогнали техните души, ще прославят България. Тогава Недялка Симеонова още не знае, че този мъж е Иван Вазов, разказа Вълчев.

Той припомни и друга любопитна история. При концерт в родния си град Хасково, известната вече цигуларка, е забравена от безотговорни организатори, когато пристига на гарата. За да стигне до хотела си, й се налага да гази в снега около три километра.

„Полуизмръзнала Недялка Симеонова стига до неотоплената хотелска стая, макар изоставена от организатори и местни управници, тя не се отказва от обещания благотворителен концерт за набирането на средства за бедни и болни студенти, за които е дошла в родния си град. Освен това залата е полупразна. По този повод известният по онова време хасковски журналист Делчо Василев завършва статията си във вестник „Утринна поща“ (12 януари 1937 г.) с думите „Един ден хасковци ще се бият по гърди, че Недялка Симеонова им е била съгражданка и паметник ще искат да й издигнат от „признателност“, а сега я оставят да свири само пред стотина души публика. „O tempora, o mores!. Написаното от Василев преди толкова много години ще се окаже пророческо, но и припомня за кой ли път библейската истина, че никой не е пророк в собствената си страна“, завършва разказа си за проф. Недялка Симеонова историкът Милен Вълчев.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
На Коледа земята в Ямбол се тресе под ритъма на мъжкия коледарски буенек
Днес, на Коледа, земята в Ямбол отново се тресе под ритъма на мъжкия коледарски буенек. Улиците на града са буквално „превзети” от надиграващите се коледарските групи и ...
Коледари огласиха Ловеч с празнични наричания
Дъждът в Ловеч не спря на Рождество Христово коледарите да огласят централната част на града с празнични наричания и коледарски песни. Първата им спирка бе при своеобразния домаки ...
Когато си Дядо Коледа, получаваш стократно повече от радостта (интервю)
Когато се превъплътиш в ролята на Дядо Коледа, получаваш стократно повече радост от тази радост, която излъчват децата. Това казва в интервю професионалният актьор от Хасково Янко ...
Първи частен музей на изкуството и порцелана отвори врата в дома на художници в Ново село
Първи частен музей на изкуството и порцелана отвори врата в дома на художници във великотърновското Ново село. В приказното пространство, в което са превърнали къщата си семейство ...
Смолянски художници представят Коледно-новогодишна изложба „Зима `24“
Смолянски художници представят Коледно-новогодишна изложба „Зима `24“. Експозицията е показана в зала „Петър Стайков“ на Клуба на дейците на културата (КДК ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
На Коледа земята в Ямбол се тресе под ритъма на мъжкия коледарски буенек
Днес, на Коледа, земята в Ямбол отново се тресе под ритъма на мъжкия коледарски буенек. Улиците на града са буквално „превзети” от надиграващите се коледарските групи и ...
Коледари огласиха Ловеч с празнични наричания
Дъждът в Ловеч не спря на Рождество Христово коледарите да огласят централната част на града с празнични наричания и коледарски песни. Първата им спирка бе при своеобразния домаки ...
Когато си Дядо Коледа, получаваш стократно повече от радостта (интервю)
Когато се превъплътиш в ролята на Дядо Коледа, получаваш стократно повече радост от тази радост, която излъчват децата. Това казва в интервю професионалният актьор от Хасково Янко ...
Тази година Ханука започва на Коледа, което е календарна рядкост
Ханука - осемдневният празник на светлината в юдаизма, тази година започва на Коледа, което се е случвало само четири пъти от 1900 г. насам, съобщава Асошиейтед прес. Защо Ха ...
Първи частен музей на изкуството и порцелана отвори врата в дома на художници в Ново село
Първи частен музей на изкуството и порцелана отвори врата в дома на художници във великотърновското Ново село. В приказното пространство, в което са превърнали къщата си семейство ...
Тикер в 12:00 ч.
Днес, на Коледа, земята в Ямбол отново се тресе под ритъма на мъжкия коледарски ...
Начало Цветни аспекти
2802
Цветни аспекти

Иван Вазов предсказва бляскавото бъдеще на цигуларката Недялка Симеонова, разказва историкът Милен Вълчев

Личният й живот е низ от обрати и тъжни стечения на обстоятелства въпреки бляскавата професионална кариера още от младостта й, припомни историкът от Регионалния исторически музей на Хасково Милен Вълчев.Недялка Симеонова умира в нищета в клиника в Париж сама в последните си дни. В родния й град обаче и до днес споменът за нея и постиженията й на музикалните сцени на няколко континента се пази жив, добави историкът.

| 02 Декември 2024, 16:13 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Иван Вазов предсказва бляскавото бъдеще на цигуларката Недялка Симеонова, разказва историкът Милен Вълчев
Иван Вазов предсказва бляскавото бъдеще на цигуларката Недялка Симеонова, разказва историкът Милен Вълчев
Снимка © БТА

Днес се навършват 123 години от рождението на виртуозната цигуларка от Хасково, прославила България по света - проф. Недялка Симеонова (1901-1959). 

Личният й живот е низ от обрати и тъжни стечения на обстоятелства въпреки бляскавата професионална кариера още от младостта й, припомни историкът от Регионалния исторически музей на Хасково Милен Вълчев.

Четирима артисти представят творбите си в павилиона на Венеция на Венецианското биенале на изкуствата тази година. Като град домакин на престижния форум, Венеция има свой отделен павилион за показване на изкуство в рамките на биеналето. Тази година със свои творби в него се представят  Сафет Зек, Пиетро Руфо, Виторио Марела и Франко Арминио.

ИДЕЯТА

По думите на организаторите Венецианският павилион има за цел да изследва състояние, което не е географско, не e езиково, не e социално, а емоционално, в търсене на себе си и неговата сантиментална пълнота.

„Да си у дома несъмнено е чувство, свързано с едно или няколко места, където се чувстваш свободен да бъдеш себе си. Проектът избира езиците на поезията и живописта, в които посетителите могат да се потопят: както в реалния живот, всеки детайл има своя собствена причина. Навлизането в из

С премиера на спектакъла “Масло от кипарис”, който за първи път се представя на театрална сцена, Драматичен театър „Гео Милев“ открива новия си творчески сезон. Това става ясно от програмата с предстоящи събития, представена от културната институция.

Постановката ще бъде представена пред публика утре, 10 октомври, на сцената на Културен център „Стара Загора“.

Автор и режисьор на спектакъла е Орлин Дяков.

„Ще разкажем една история за това, че не трябва да забравяме мечтите си, че голямата, истинска и единствена любов е някъде там, зад ъгъла, и не се интересува от годините, от мястото и от миналото. Ще я разкажат един полицай, който е искал да стане балетист, една счетоводителка, която е мечтала за големите оперни сцени, един мъж, който най-накрая среща любовта, едно момче, което вместо лекар е станало търговец, една жена

В Деня на Стара Загора - 5 октомври, по традиция, за тридесет и втори път ще бъде представена изложба „Есенен салон“, което се организира от представителството на Съюза на българските художници (СБХ) - клон Стара Загора с подкрепата на община Стара Загора. Това става ясно от афиша с предстоящи събития по повод празника, публикуван на официалната страница на местната администрация.

Експозицията ще бъде открита в изложбена зала „Лубор Байер“. В нея ще бъдат представени 39 автори с 53 творби.

Всяка година жури, излъчено от СБХ, номинира отличилите се и присъжда Голямата награда на Есенния салон, която е пластиката „Тракийски конник“ на старозагорския скулптор Александър Козаров. Тази година е учредено и ново отличие - награда на СБХ, изразена в парична премия.

Експозицията може да бъде разгледана до 25 октомври.

Припомня

Лапидариумът в центъра на град Добрич бе изпълнен с ритмите на третото издание на “Добрич джаз фест”. Публиката имаше възможност да чуе изпълненията на музикантите Мирослав Турийски (пиано), Преслав Пеев (саксофон), Николай Карагеоргиев (китара) и Кирил Илчев (барабани).

Саксофонистът Преслав Пеев, който е родом от Добрич и част от групата “Керана и космонавтите”, изсвири авторски парчета от втория си самостоятелен албум. Той представи произведението Flip-Flop, а пианистът Мирослав Турийски завърши концерта с “My Blues”.

“Този проект, който вече трета година се изпълнява, е за нашите гости на града, нарочно го правим точно навън, на това място, за да може да съберем една публика, която знае защо идва. Тя няма да е хваната от главната улица, или от парка. Това ще бъде публика, която иска да дойде тук, но пък ще бъде с допир до муз

Трима българи са част от третото издание на биеналето за съвременно занаятчийско изкуство „Хомо фабер“. То продължава от 1 до 30 септември в пространствата на фондация „Джорджо Чини“ на остров Сан Джорджо Маджоре във Венеция, разказват от българския екип.

Сред подбраните произведения са творби на съвременния бижутер Димитър Станков и на майстора на кукерски маски Людмил Йорданов. Наред с тях студентката по интериорен дизайн Яна Ценов е сред избраните с конкурс млади екскурзоводи на изложбите, които запознават посетителите с историята на творбите и техните автори.

Темата „Пътешествието на живота“ кани посетителите да изследват основната роля на ръчно изработените предмети в ежедневието. То включва 10

Недялка Симеонова умира в нищета в клиника в Париж сама в последните си дни. В родния й град обаче и до днес споменът за нея и постиженията й на музикалните сцени на няколко континента се пази жив, добави историкът.

В памет на професор Симеонова Община Хасково вече 49 години ежегодно провежда музикални дни на нейно име, част от които е и Международният конкурс за млади цигулари.

Китаристът Ангел Демирев представя „По пътя на китарата“ на 6 ноември в първо студио на БНР, съобщават от радиото.

На сцената ще бъдат Петър Миланов – на акустична китара, и Христо Минчев – контрабас. „В изследване на нови цветове и нюанси, тримата музиканти ще разкажат за различните лица на един от най-чувствените инструменти – китарата“, разказват от БНР.

По думите им пиесите в програмата носят различна темпераментност и показват богатата душевност на един от най-талантливите музиканти в България. Ще звучат авторски композиции на Демирев и интерпретации на мелодии от различни краища на света. 

Ангел Демирев е роден през 1987 г. в Стара Загора, в семейство на потомствени музиканти. Баща му Демир Дингилов е еди

На платформата за краткосрочно отдаване под наем „Еърбиенби“ (Airbnb) се появи обявява за състезание в гладиаторски игри, съобщи АНСА. Тя бе пусната от Луций (главният герой от филма „Гладиатор 2“) и ще се състои на 27 ноември в Колизеума в Рим.

Обявата започва така: „Аве! И така, искате ли да влезете в ролята на гладиатор? Ако вярвате, че притежавате нужната смелост, нека да отворим вратите на легендарния Колизеум в Рим, за да изпитате границите на вашата сила и чест. Там, под тъмнината на нощта, ще определим кой е роден за победа и кой за поражение“.

Гладиаторското преживяване е безплатно и всеки който иска може да се тръгне по стъпките на Ръсел Кроу, който изигра през 2000 година генерал Максим Децим Меридий.

„Ще усетите прилива на адреналин, пясъка между пръстите си и тежестта на бронята си. Ще чуете отминалото ехо

Изложбата "Дух и природа", която е съвместен продукт на художничката Петра Шербанеску-Тънасе и отец Лука Севериан от Румъния, бе открита днес в Русенския исторически музей.

Експозицията включва близо 30 икони. Те са дело на отец Севериан. 

"Всяка творба не може да бъде създадена без да си духовно предразположен и освен това чрез молитва - през молитвата ти създаваш произведения, рисуваш. Защото всяка една икона - независимо дали е на Исус Христос, или на други светци, е прозорец към света. Защото ние, които сме божии служители и сме в църквата, носим и на разположение предоставяме тези икони и този дух на обществото, на общността", каза Лука Севериан.

В експозицията около 20 картини представя и художничката Петра Шербанеску-Тънасе. Тя използва релефна техника в творбите си, както и златни листа, които помагат да се пресъздадат по-добре всички цветови нюанс

Спектакълът „Оръжията и човекът“ под режисурата на Джон Малкович е покрил всички направени разходи за продукцията. Приходите от продадените билети, включително за предстоящите до края на месец януари 2025 г. представления, са в размер на 277 830 лева, информират от Народния театър (НТ). 

По думите им интересът към пиесата е голям, което води до заключението, че публиката вече даде своя отговор дали „Оръжията и човекът“ има или няма място в репертоара на театъра.

„Настоящата система на финансиране на културните институти, от която НТ не прави изключение, въпреки статута си на национален театър, предполага, че приходите от спектакъла определят доколко той е успешен театрален продукт. В случая с „Оръжията и човекът“ отбелязахме рекорден темп

Съпрузи, участващи в метафоричен боксов мач, са Яна Маринова и Петър Петров-Перо в постановката „Слънчева линия“ от Иван Вирипаев.

Премиерните представления са на 5 и 6 декември в „Червената къща“. Пиесата се поставя за първи път в България.

Актьорите са като на боксов ринг, разказа режисьорът на спектакъла Мартин Киселов. Той обясни, че в центъра на голямата зала в „Червената къща“ ще е издигната платформа, „буквално като ринг“, която ще е заобиколена от всички страни от публиката. Това, всъщност, ще е кухнята на двамата герои - Барбара и Вернер Солейлайн.

„Това е нещо, наистина, доста предизвикателно като изпълнение. Много е трудно чисто актьорски заради изместения център на внимание, постоянната смяна, липсата на каквато и да било четвърта стена, комуникацията с публиката, комуникацията с партньора и т.н.

За да увековечат спомена за виртуозния музикант, каквато е била Недялка Симеонова, след големия ремонт и отварянето отново на една от емблематичните архитектурно-исторически сгради в града - Кирковото училище, от Регионалния исторически музей в Хасково подредиха специален кът с нейни вещи. Там е и една от цигулките, с които тя е свирила и нейна рокля.

Част от фонда на музея са и писма, изпратени до семейството й в България, малко преди Недялка Симеонова да напусне земния си път. Сред експонатите е и куфарът, с който цигуларката е пътувала в Европа и Америка, чиито сцени е покорила. Той е дарен с няколко албума със снимки и други предмети през лятото на 2020 година на музея в родния й град от внука й Филип Симеонов, припомни Милен Вълчев.

Творческият път на цигуларката започва в съвсем ранна възраст, когато е на шест години. За първи път пред публика тя свири на сцената на местното читалище „Заря“. Този концерт се превръща в събитие, за което дълго се говори в Хасково. Още тогава започват да я наричат „детето чудо“ заради характера, който проява, макар и съвсем невръстна, и безусловното й изпълнение, за да стане един ден първата българска с концерт в Карнеги хол.

Две любопитни истории са като пророчески в нейния живот, допълва Милен Вълчев. Едната от тях е разказана от самата Недялка Симеонова и описана от първия биограф на цигуларката Живка Шамлиева в книгата „Изстрадани звуци“. При първия й концерт в София, когато е поканена да свири във Военния клуб, младата вече звезда, изпълнява „Мечтание“ от Шуман. След като и последните звуци от струните на цигулката й замлъкват и публиката избухва в бурни аплаузи, сред хората в залата става висок мъж с големи бели мустаци и сини очи, приближава се към момиченцето с цигулката, вдига го на ръце над главата си и казва пред всички да запомнят, че малките ръчички, затрогнали техните души, ще прославят България. Тогава Недялка Симеонова още не знае, че този мъж е Иван Вазов, разказа Вълчев.

Той припомни и друга любопитна история. При концерт в родния си град Хасково, известната вече цигуларка, е забравена от безотговорни организатори, когато пристига на гарата. За да стигне до хотела си, й се налага да гази в снега около три километра.

„Полуизмръзнала Недялка Симеонова стига до неотоплената хотелска стая, макар изоставена от организатори и местни управници, тя не се отказва от обещания благотворителен концерт за набирането на средства за бедни и болни студенти, за които е дошла в родния си град. Освен това залата е полупразна. По този повод известният по онова време хасковски журналист Делчо Василев завършва статията си във вестник „Утринна поща“ (12 януари 1937 г.) с думите „Един ден хасковци ще се бият по гърди, че Недялка Симеонова им е била съгражданка и паметник ще искат да й издигнат от „признателност“, а сега я оставят да свири само пред стотина души публика. „O tempora, o mores!. Написаното от Василев преди толкова много години ще се окаже пророческо, но и припомня за кой ли път библейската истина, че никой не е пророк в собствената си страна“, завършва разказа си за проф. Недялка Симеонова историкът Милен Вълчев.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
На Коледа земята в Ямбол се тресе под ритъма на мъжкия коледарски буенек
Коледари огласиха Ловеч с празнични наричания
Когато си Дядо Коледа, получаваш стократно повече от радостта (интервю)
Първи частен музей на изкуството и порцелана отвори врата в дома на художници в Ново село
Смолянски художници представят Коледно-новогодишна изложба „Зима `24“
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Декември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Цветни аспекти
На Коледа земята в Ямбол се тресе под ритъма на мъжкия коледарски буенек
Цветни аспекти
Коледари огласиха Ловеч с празнични наричания
Цветни аспекти
Когато си Дядо Коледа, получаваш стократно повече от радостта (интервю)
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.